Email byl přidán do databáze

Přihlášení k odběru novinek

Emailem budete informováni v případě publikování nového článku.

Napište mi

Tutoriál jazyka C/C++

Vývojová prostředí

Vytisknout
-
+

Asi tou nejdůležitější kapitolou, než se vrhneme do samotného programování je popsat si a nainstalovat nějaké vývojové prostředí, které nám poskytne prostředky pro efektivní vývoj programu. Velmi důležitá také bude instalace a konfigurace jazykového překladače, který se postará o správnou kompilaci a interpretaci do strojového kódu a tedy vytvoří nám spustitelný soubor. V dnešním díle se zaměříme jak na vývojovou platformu Microsoft, tak se dostaneme i do oblasti systémů Linux, které jsou pro vývoj v jazyce C/C++ naprosto ideální.

IDE

IDE je uživatelské prostředí, které si klade za cíl jejich uživateli co nejvíce usnadnit a zefektivnit správu a tvorbu projektu. Některým se to opravdu i daří, ale existují i takové, ve kterých je psaní programu děs a utrpení. Musíme si uvědomit, že i sebedokonalejší IDE za nás v nezvládne udělat téměř žádnou práci navíc, jediné co umí je, že nám občas napoví třeba název funkce nebo jméno proměnné či funkce, ale vesměs slouží hlavně pro zpracování kódu pomocí syntaktického analyzátoru a zobrazovat tak barevně syntaxi kódu. Ty chytřejší zvládají kontrolova základní programátorské chyby typu neexistence proměnné, nesprávného datového typu, atp. Ve většině případů již nedokáží ale odhalit složitější chyby jako je například mělká kopie (o tom si povíme až ve složitějších programovacích technikách C++) nebo indexace mimo alokované pole (pátý index ze čtyř).

Windows NT

Pod touto platformou existuje zdaleka nejvíce rozličných vývojových prostředí. My se tady budeme zabývat pouze některými. Zkusím tedy popsat pár základních vývojových prostředí tak, abych do textu nezahrnul svou silnou zaujatost pro systém Linux 😍😍.

Code::Blocks

Je svobodné vývojové prostředí zaměřené na programovací jazyk C/C++. Program je multiplatformní, jeho mutace lze nalézt na Windowsu, Linuxu ale i na Macu, což většina užitatelů uvítá, jelikož se nebudou muset učit na každé platformě s jiným nástrojem. Prostředí nepatří k těm nejjednodušším, funkce je možné rozšiřovat pomocí pluginů. Výchozí instalace neobsahuje programový kompiler a je tedy nutné ho následně doinstalovat. Nejčastěji se využívá slučeb GCC.

Celé prostředí není v české lokalizaci.

Microsoft Visual Studio

Visual Studio je populární vývojové prostředí Microsoftu, které je standardem pro programování nových aplikací pro Windows. Pokud se člověk v jazyce C++ orientuje, je možné v psát multiplatformní kódy. Odlišnost nastává například v knihovnách TCP/IP, které jsou pro Linux jiné než pro Windows. Dnes se jedná o velký komerční balík, který doplňuje také bezplatná verze Community a multiplatformní editor s doplňky Visual Studio Code.

Může být použito pro vývoj konzolových aplikací a aplikací s grafickým rozhraním spolu s aplikacemi Windows Forms, webovými stránkami, webovými aplikacemi a webovými službami jak ve strojovém kódu, tak v řízeném kódu. Visual Studio obsahuje editor kódu podporující IntelliSense a refaktorování. Integrovaný debugger pracuje jak na úrovni kódu, tak na úrovni stroje.

Visual Studio podporuje jazyky prostřednictvím jazykových služeb, což umožňuje, aby editor kódu a debugger podporoval jakýkoliv programovací jazyk. Mezi vestavěné jazyky patří C/C++ (použitím Visual C++), VB.NET (použitím Visual Basic .NET) a C# (použitím Visual C#).

Instalaci tohoto balíku jako vývojové prostředí na Windows si ukážeme níže v této kapitole.

Eclipse

Eclipse je open source vývojová platforma, která je pro většinu lidí známa jako vývojové prostředí (IDE) určené pro programování v jazyce Java. Flexibilní návrh této platformy dovoluje rozšířit seznam podporovaných programovacích jazyků za pomoci pluginů, například o C++, nebo o návrh UML.

NetBeans

NetBeans IDE je svobodné, zdarma distribuované integrované vývojové prostředí (IDE), které vlastní firma Oracle Corporation, které též sponzoruje jeho vývoj. Technologický základ tvoří platforma NetBeans. Primárně je určeno pro vývoj v programovacím jazyce Java, ale díky modulární softwarové architektuře umožňuje programování i v jiných programovacích jazycích (JavaFX, Java EE, Java ME, PHP, HTML5/CSS, JavaScript, C/C++, Groovy). Celé prostředí je naprogramováno v jazyce Java, a proto ho lze spustit na různých operačních systémech (Microsoft Windows, Linux, Mac OS a Solaris).

Vývojové prostředí NetBeans je částečně komunitně vyvíjený software. Kromě profesionálních vývojářů placených firmou Oracle je v současné době registrováno více než 800 000 přispěvatelů, jejichž přínos spočívá mimo jiné v tvorbě zásuvných modulů, které rozšiřují funkcionalitu programu, poskytování podpory pro vývoj za pomoci aplikačních frameworků, hlášení chyb, překladů do národních jazyků a podobně.

Instalace IDE Visual Studio 2017

Pokud by se Vám zalíbilo nekteré jiné prostředí a chtěli byste si ho sami nainstalovat, nebudu zde popisovat žádný konkrétní postup. Na internetu již existuje mnoho efektivních a velmi pěkných návodů. Stačí se jen zeptat strejčka .

My si zde popíšeme instalaci nejkomplexnějšího a asi nejrozšíženějšího IDE pro vývoj aplikací pro Windows, tedy Visual Studia, konkrétně ve verzi 2017, které má vše, co budeme pro naši výuku potřobovat a navíc nám umožní efektivněji se naučit základy. Celá nevýho Visual studia, ostatně stejně jako i jiných IDE, spočívá pro některé čtenáře v anglické lokalizaci. I když již nejnovější verze obsahuje i českou mutaci a kompletní překlad, některé překlady jsou značně zavádějící a tedy je obtížnější zjistit například o jakou konkrétní chybu se jedná.

Budeme předpokládat, že se nám za Visual Studio nechce platit a využijeme tedy jeho bezplatnou verzi.

Instalátor můžeme stáhnou přímo ze stránek Microsoftu ve verzi Community, nebo přímo z této stránky.

Pro správné fungování prostředí je třeba nainstalovat všechny potřebné komponenty včetně SDK (pokud by nejnovější SDK .NET nefungovalo, doinstalujte přes instalátor ještě verzi .NET 4.5). Myslím si že jednotlivé komponenty tady zatím nemá cenu popisovat, jelikož si je shrneme později přímo v prostředí, proto jsem se rozhodl, že celou instalaci shrnu pouze ve formě několika obrázků.

Pokud máme vybrány všechny ptřebné komponenty, klikneme na tlačítko Instalovat. Program se následně začne stahovat ze serverů Microsoftu a následně se i nainstaluje. Trvání instalace závisí převážně na rychlosti připojení k internetu.

Linux